We wtorek 20 października w odświętnie udekorowanej „sali okrągłej” Pałacu Suchodolskich w Dorohusku odbyło się uroczyste spotkanie pod nazwą „Dorohusk Św. Janowi Pawłowi II”.

Intencją pomysłodawców i organizatorów tego niecodziennego wydarzenia było uczczenie XV Dnia Papieskiego, obchodzonego 11 października 2015 r. pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”, przygotowywany przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, obejmował on swym zasięgiem wszystkie parafie w naszej Ojczyźnie. Oprócz przeprowadzonej zbiórki publicznej na rzecz stypendystów, którzy są nazywani „żywym pomnikiem Świętego Jana Pawła II” podejmowanych było wiele działań z okazji tegorocznego jubileuszowego Dnia Papieskiego, do których należy zaliczyć i te spotkanie. Była to znakomita okazja do przypomnienia nauczania Św. Jana Pawła II o rodzinie, celem jej  wzmocnienia. Obchody Dnia Papieskiego zbiegły się w tym roku z trwającym w  Rzymie w dniach 4-25 października b.r.  XIV Zgromadzeniem Zwyczajnym Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w kościele i świecie współczesnym”, co jeszcze bardziej podkreśli ważność zagadnienia rodziny dla Ojczyzny i Kościoła.

dorohuskjp2_publicznosc

Spotkanie otworzyła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku – Jolanta Ryszkiewicz, która po krótkim wprowadzeniu powitała  wszystkich przybyłych, zarówno mieszkańców Dorohuska , terenu gminy, parafian jak i gości zaproszonych.

dorohuskjp2_otwarcie

Po powitaniu, Ks. Prałat Ryszard Winiarski – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej poświęcił znajdujące się na sali relikwie I i II stopnia Św. Jana Pawła II, po czym  wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych: Ojca Świętego, wyniesionych przez Niego na ołtarze  świętych, błogosławionych i Sług Bożych, Jego rodziców i rodzeństwa.  Wprowadzenia w istotę Roku Świętego JP II oraz XV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II papież rodziny” dokonał Ks. Prałat Ryszard Winiarski. W wystąpieniu księdza było wiele wątków z własnego życiorysu, wpływu papieża Polaka na jego dalsze kształtowanie się osobowości, przyszłość, m.in. pierwszy, z dnia 13 maja 1981 r. gdzie podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie doszło do bezprecedensowego wydarzenia w dziejach papiestwa, zamachu na życie naszego papieża, zwłaszcza, że dotąd nikt nigdy nie odważył się podnieść ręki na następcę św. Piotra. Podobna sytuacja miała miejsce w dniu 2 kwietnia 2005 r., gdzie nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca, a Polska pogrążyła się w niewyobrażalnym smutku. W ten dzień i później przeżywaliśmy wspólnie żałobę, płakaliśmy razem. Ciągle powracało pytanie, dlaczego?, dlaczego tak wcześnie? Wynikiem tych  własnych, wewnętrznych odczuć był wiersz, zaprezentowany na zakończenie przez autora.

dorohuskjp2_winiarski

Zebranym podobała się wzruszająca prezentacja multimedialna pt. „Jan Paweł II, patron rodziny” autorstwa Joanny Koguciuk, katechetki z Zespołu Szkół  Ogólnokształcących w Dorohusku, a narracji której podjęły się uczennice tej szkoły Maja Wawryniuk i Dominika Walczuk.

Po prezentacji zespół „Ale Babki” z Kapelą Męską pięknie wykonał pieśni: „Ojcze Święty błogosław nam”, „Modlitwa” Bułata Okudżawy, „Rozmowa”, „Tłumy serc”, „Karol Wojtyła polski teolog” i „Panie powołałeś mnie” Kilkunastominutową, ciekawą prelekcję na temat „Nasz wielki święty” wygłosił Ryszard Zawadowski – Dyrektor Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II, od kilkunastu lat gromadzący dokumentację pontyfikatu papieża Polaka. Z początku były to proste materiały, chorągiewki, wycinki prasowe, plakietki, obrazki z polskim papieżem, fotografie, widokówki, karty pocztowe, znaczki, nalepki, monety, medale itp…, którym nadano nazwę „papalia”. Z biegiem lat powstała niecodzienna kolekcja, która liczy już kilka tysięcy eksponatów, ciągle ich przybywa, dlatego też powstało społeczne centrum. Na zakończenie, mówca  zaapelował do uczestników, aby przyłączyć się do ogólnopolskiego projektu  polegającego na zgromadzeniu w każdej polskiej rodzinie, domu czy instytucji, w jednym miejscu pamiątek z okresu pontyfikatu Papieża Polaka Jana Pawła II, jego pielgrzymek do kraju, po całym świecie zakładając „Teczki serdecznej pamięci”.  Jedna taka teczka, ze zbioru Wioletty Trus ze Szkoły Podstawowej z Pawłowa, gmina Rejowiec Fabryczny wraz z innymi pamiątkami były prezentowane na wystawie podczas spotkania.

dorohuskjp2_zawadowski

Miłym akcentem w tej części spotkania były podziękowania i wiązanki kwiatów, które w dowód wdzięczności za przygotowanie i udział w spotkaniu Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki – Jolanta Ryszkiewicz 
i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Irena Prokopowicz wręczyły Ks. Prałatowi Ryszardowi Winiarskiemu, Ryszardowi Zawadowskiemu, Joannie Koguciuk, Krystynie Kawalec i Marcinowi Watrasowi z zespołu „Ale Babki
z Kapelą Męską.

dorohuskjp2_podziekowania

Te miłe, niecodzienne spotkanie, w serdecznej, rodzinnej atmosferze zakończyły kolejne pieśni w wykonaniu zespołu „Ale Babki” z Kapelą Męską, „Góralu, czy Ci nie żal”, „Nie lękajcie się”, „Abba Ojcze”, „Ty tylko mnie poprowadź”, a w trakcie opuszczania sali ze wzruszeniem, z łezką w oku wysłuchano canonu pt. „Tak mnie złam, tak mnie skrusz, tak mnie…”.

dorohuskjp2_alebabki

Źródło: GOKiT w Dorohusku