W sobotę, 5 października 2019 r. w Dorohusku odbyły się wspólne uroczystości jubileuszowe: 45-lecia istnienia zespołu „Nadbużański Klon Zielony” i 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zanowiniu.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w Kościele Parafialnym w Dorohusku, następnie wszyscy uczestnicy udali się do Pałacu Suchodolskich, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Z historią Zespołu zaproszonych gości zapoznał Stefan Wojtaszuk – Instruktor kulturalno-oświatowy GOKiT-u. Warto wspomnieć, że „Nadbużański Klon Zielony” powstał w 1974 roku z inicjatywy Pani Mari Gnyz. Większość Pań, które wówczas wyraziły chęć przynależności do Zespołu urodziła się i wychowała na Wołyniu, dlatego też od samego początku propagowano pieśni i zwyczaje tego regionu. Najważniejszym sukcesem Zepołu, w swojej 45-letniej działalności, jest zdobycie „Złotej Baszty” na XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1992 roku, właśnie za wołyńskie pieśni weselne.

Następnie skrótową informację o działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Zanowiniu przedstawiła Prezes Zarządu – Beata Koguciuk. Z informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenie wynika, iż decyzję o powołaniu jednostki straży w Zanowiniu podjęto w 1969 roku, z uwagi na często występujące pożary w tamtym okresie.

Następnym punktem programu były wystąpienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń, adresów gratulacyjnych i dyplomów, zarówno dla strażaków jak i członkiń Zespołu.

W części artystycznej jubilatki zaprezentowały kilka pieśni ze swojego repertuaru, nagrodzonych długo nie milknącymi brawami. Uroczystość zakończył poczęstunek oraz wspólne biesiadowanie połączone z występami innych zespół z terenu naszej gminy.

Źródło: www.gokitdorohusk.pl