Przemyt kilkudziesięciu przedmiotów o charakterze zabytkowym, w tym m.in. monet, biżuterii i przedmiotów kultu religijnego, udaremnili funkcjonariusze KAS z kolejowego przejścia granicznego w Dorohusku.

Nielegalnie wwożone do Polski dobra kultury, w tym obiekty archeologiczne, ukryte były w bagażu ukraińskiego pracownika obsługi pociągu relacji Kijów – Warszawa. Funkcjonariusze KAS znaleźli tam 8 monet – w tym monety z okresu Carskiej Rosji (XVII – XIX w.) oraz srebrne monety Zygmunta III Wazy z XVII w. Wśród zatrzymanych przedmiotów były również pierścionki i średniowieczne zapinki, 18 krzyżyków religijnych typowych dla okresu średniowiecza, w tym tzw. enkolpion – krzyżyk relikwiarzowy, a ponadto: topór kamienny z okresu neolitu oraz pochodzące prawdopodobnie z okresu brązu 4 siekiery i naszyjnik, a także rdzeń krzemienny z epoki kamienia.

Obywatel Ukrainy nie zgłosił zabytkowych przedmiotów przy wjeździe do Polski, mimo że miał taki obowiązek. Przyznał się do próby przemytu, natomiast stwierdził, że towar nie należy do niego. W Kijowie miał zostać poproszony przez nieznaną mu osobę o dostarczenie przesyłki do Warszawy. Za usługę miał zainkasować 40 dolarów. Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe.

Źródło: www.lubelskie.kas.gov.pl