W sobotę, 23 czerwca 2018 r. w Parku Podworskim w Świerżach odbyła się „Nadbużańska Noc Świętojańska”, która obchodzona jest podczas najkrótszych nocy w roku.

Na początku zaproszonych gości przywitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku – Renata Lalik, a oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy – Wojciech Sawa, który życzył wszystkim przyjemnej i udanej zabawy.

Jako pierwsi na scenie wystąpili rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świerżach, przedstawiając bajkę „O rybaku i złotej rybce”, po nich zaprezentowali się uczniowie śpiewając solo i w grupie. Publikę rozbawił występ kabaretu „Pod Cytrynką” w bajce satyrycznej „Czerwony Kapturek”.

Wiele braw otrzymała za swój występ „gwiazda wieczoru” – zespół disco-polo ”Nokaut”. Na scenie zaprezentowały się ponadto zespoły: „Kapela Sawińska” z Sawina, „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska, „Cykady” z Wólki Okopskiej, „Dżasta Team Zumba” w układach choreograficzne autorstwa Justyny Kiryczuk. Tradycyjnie wielu uczestników uroczystości wzięło udział w korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug. Przy zapadającej ciemności zakończyło się poszukiwanie „kwiatu paproci”, szczęście tym razem uśmiechnęło się do Olafa Szykuły ze Strachosławia.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec sobótkowy najwyżej oceniono i nagrodzono wieniec KGW w Dorohusku. Dużym powodzeniem cieszył się także konkurs na najpiękniejszy strój sobótkowy, w którym zwyciężyła Dominiak Michalska.

Imprezie tradycyjnie towarzyszyło rytualne rozpalenie ogniska, przy którym taniec obrzędowy zaprezentowała grupa dziewczyn z terenu naszej gminy. Tłoczno było również przy stoisku Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, które zorganizowało i przeprowadziło konkurs wiedzy o Świerżach. Obejrzeć i zakupić można było prace miejscowych rzeźbiarzy Rafała Jankowskiego i Andrzeja Suchockiego, a także degustować świerżowskich specjałów. Zainteresowani mogli również obejrzeć i zakupić ręcznie robioną biżuterię wykonaną przez Repstyl – Ewa i Rafał Pieczkolan. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ-em. Imprezę prowadził Bartłomiej Karwan.

Źródło: www.gokitdorohusk.pl