W sobotę, 11 maja 2019 r. w remizo-świetlicy w Okopach odbył się IX Powiatowy Festiwal Piosenki Strażackiej. Organizatorami wydarzenia byli Starostwo Powiatowe w Chełmie, Ochotnicza Straż Pożarna w Okopach oraz Gmina Dorohusk.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej „Rycerze Floriana” przez zespół “Ale Babki z Kapelą Męską” wspólnie z uczestnikami festiwalu.

Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Władysława Skoczylas, Jolanta Ryszkiewicz i Anna Radecka. Komisja jako podstawowe kryteria brała pod uwagę głównie dobór repertuaru, dobrą dykcję i kontakt wykonawcy z publicznością. W poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni:

Soliści (do 12 lat)

  1. Ilona Sołdaczuk – Studio Interia
  2. Malwina Lachowska – Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie

Zespoły dziecięce (do 12 lat)

  1. (ex aequo) Przedszkole Samorządowe w Dorohusku i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ze SP Świerżach
  2. Szkoła Podstawowa w Stawie

Duety (do 12 lat)

  1. Hubert Linkiewicz i Weronika Gałan – Szkoła Podstawowa w Stawie
  2. Partycja Bielecka i Zuzanna Czerwińska – Szkoła Podstawowa w Stawie
  3. Kacper Bakun i Natalia Nafalska – Szkoła Podstawowa w Stawie

Soliści (od 13 do 18 lat)

  1. Justyna Jakubowska – Szkoła Podstawowa w Dorohusku

Zespoły młodzieżowe (od 13 do 18 lat)

  1. Cantabile – Szkoła Podstawowa w Dorohusku

Soliści (powyżej 18 lat)

  1. Maria Kociuba – Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie
  2. Halina Romanowska – Gminne Centrum Kultury w Żmudzi
  3. Cecylia Koppe – Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie

Nagroda specjalna: Andrzej Sobolewski – Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie

Duety (powyżej 18 lat)

  1. Interia-X (Małgorzata Winnik i Jan Tokarz) – Studio Interia

Zespoły śpiewacze wokalno-instrumentalne z akompaniamentem

  1. I To I Owo – Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm
  2. Remedium – Gminny Ośrodek Kultury w Białopolu
  3. Czerwona Jarzębina z Rozięcina – Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach

Zespoły śpiewacze bez akompaniamentu

  1. Rosa – Urząd Gminy Kamień
  2. Seniorki z Wólki Kańskiej – Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie
  3. Pawłowianki z Pawłowa – Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie

Nagroda specjalna: Nadbużański Klon Zielony z Zanowinia i Teosinki z Teosina – Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku

Kapele

  1. Kapela Sawińska – Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie
  2. Gok-Bend – Gminny Ośrodek Kultury w Dubience

Celem imprezy było kultywowanie kultury i tradycji ochotniczego ruchu strażackiego, odkrycie i popularyzacja piosenki strażackiej oraz motywowanie do tworzenia własnych, nowych kompozycji o tematyce strażackiej.

Źródło: www.gokitdorohusk.pl