W niedzielę, 13 stycznia 2019 r. odbył się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  W tym roku pieniądze zbierano na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W akcji aktywnie brali udział także mieszkańcy gminy Dorohusk.

Tradycyjnie już na rzecz WOŚP w kwestowały Natalia i Kinga Ulewicz ze Świerż. Tego dnia można je było spotkać m.in. przy kościołach w Świerżach i Dorohusku, a także w Rudzie-Hucie i Żalinie. Naszym wolontariuszkom ostatecznie udało  się zebrać rekordowe 1741,66 zł i 3,5 €.

Pomimo złych warunków pogodowych blisko 200 zawodników wzięło udział w III Chełmskim biegu z WOŚP, a wśród nich nie zabrakło licznej reprezentacji naszej gminy. Najlepiej wypadli: Ewa Furmanik – pierwsza w kat. kobiet oraz Konrad Koguciuk – drugi w kat. open.

Kiedy biegacze wyruszyli na trasę  na scenie zaczęli pojawiać się kolejni artyści, m.in. grupa wokalno-instrumentalna Cykady z Wólki Okopskiej.

W tym roku do akcji włączył się Gminny Klub Sportowy „Granica” Dorohusk, który przeznaczył na licytację specjalną koszulkę meczową pierwszej drużyny. Zwycięzca zapłacił za nią aż 350 zł.