W minionym tygodniu w Świerżach odbył się I Plener Malarsko-Rzeźbiarski pt. „Kultura i Sztuka nad Bugiem”, zakończony Jarmarkiem Świerżowskim. Wydarzenie przyciągnęło tłumy miłośników rękodzieła i folkloru.

Na I Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, można było podziwiać prace kilkunastu lokalnych artystów, tych z dalszych zakątków Polski, a także Białorusi.

Malarz Edmund Wilk poprowadził warsztaty malarskie dla dzieci. Wystawa prac warsztatowych została pokazana podczas jarmarku.

Podczas plenerowej imprezy powstały rzeźby Bolesława Chrobrego oraz jego giermka, które zostały przekazane wójtowi Rudy-Huty Kazimierzowi Smalowi – jako prezent na kolejne urodziny Dębu Bolko. Uczestnicy pleneru wykonali również 2 herby Świerż, które zostanę ustawione przy wjazdach do miejscowości.

Zwieńczeniem wydarzenia był Jarmark Świerżowski, którego tradycje sięgają aż XV wieku. Zgromadził on wielu gości, nie tylko mieszkańców Świerż i okolic. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska wystawców z rękodziełem, rzeźbami i obrazami.

Goście jarmarku mogli spróbować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń i Gospodarzy z Żalina oraz zespoł Wodograj z Ukrainy. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Blues Man, CudaWianki, Cykady, Bokoryna, Wodograj oraz Kabaret „Pod Cytrynką”.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim gościom za tak liczne przybycie.