Podobnie jak w ubiegłym roku trwająca pandemia koronawirusa spowodowała odwołanie kolejnych imprez w regionie. Pomimo poprawiającej się sytuacji epidemicznej organizatorzy mieli zbyt mało na przygotowanie i odpowiednie zabezpieczanie dużych wydarzeń.

Luzowane zbyt późno pandemiczne restrykcje i wciąż niejasne zasady weryfikacji i udziału osób zaszczepionych w imprezach poza określonym limitem spowodowały, że nie udało się zorganizować „Nadbużańskiej Nocy Świętojańskiej” w Świerżach, a gminne święto plonów, podobnie jak przed rokiem, ograniczy się do uroczystej Mszy św. z okolicznościowymi konkursami. Tak samo będzie w większości okolicznych gmin, nie odbędą się również dożynki powiatowe i wojewódzkie. Jak podkreślają organizatorzy, dożynki to spore wyzwanie logistyczne i wymaga wielomiesięcznych przygotowań, a luzowanie obostrzeń i zasady organizacji koncertów ogłaszane były dopiero niedawno.

Nie oznacza to jednak rezygnacji ze wszystkich wakacyjnych wydarzeń. Już 10 lipca br. w Turce odbędzie się „Festiwal Kultury Ludowej”, dwa tygodnie później w Dorohusku zaplanowano XXIII Turniej Piłki Nożnej Oldbojów
im. Edwarda Pusiaka – w tym roku w nieco bogatszej formie, a pod koniec lipca w Świerżach zorganizowany zostanie IV Plener Malarsko-Rzeźbiarski.

Stale aktualizowany wykaz wydarzeń i imprez można znaleźć na stronie Urzędu Gminy Dorohusk pod tym adresem.