W niedzielę 4 września rolnicy z całej Polski przybyli na „Dożynki Jasnogórskie”, gdzie jak co roku w pierwszy weekend września odbywa się w sanktuarium Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony. 

Z przyjemnością informujemy, że po raz czwarty na „Dożynkach Jasnogórskich” przebywała delegacja Koła Gospodyń Wiejskich z Michałówki, z pięknym wieńcem w kształcie ołtarza z kielichem. Oprócz członkiń tego koła do Częstochowy wyjechali mieszkańcy innych miejscowość z terenu naszej gminy, m.in. z Mościsk, Turki, Dorohuska i Ostrowa.

Irena Iwańczuk (Przewodnicząca KGW w Michałówce)
Przyjechaliśmy tutaj, żeby kultywować tradycje rolniczego trudu, bo te wieńce pokazują, że trud pracy rolnika nie kończy się na wytworzeniu pożywienia, tylko można z tego robić różne piękne rzeczy, można wytworzyć sztukę ludową, rękodzieło. Przyjechaliśmy, żeby podziękować Matce Bożej za to, że mogliśmy zebrać plony. Jest to miejsce, gdzie każdy Polak powinien być, bo jeżeli człowiek robi, ale nie wzywa tej pomocy boskiej, nie prosi Boga o pomoc, to wtedy ten jego trud może okazać się daremny i my wszyscy o tym wiemy. Dla rolników każdy rok jest ciężki. My jesteśmy z gminy, gdzie są małe gospodarstwa. Tam nikt nie utrzymuje się tylko z ziemi, bo po prostu nie jesteśmy w stanie. Każdy ma jakąś dodatkową pracę. Ale każdy też wie, że jeśli coś urośnie u siebie, na polu, to jest to zdrowe, dobre, jest to po prostu lepsze, niż kupione w sklepie