W sobotę, 7 lipca 2018 r. w gminie Dorohusk odbył się jubileuszowy V Nadbużański Bieg Pod Prąd. Rekordowa liczba biegaczy zmierzyła się ze sobą i z własnymi słabościami na wymagającej trasie po bagnach i lasach. Jednocześnie odbyły się również II Mistrzostwa Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami.

Trasa V Nadbużańskiego Biegu Pod Prąd liczyła 10 km, ale dodatkowe przeszkody wydłużyły ją o prawie 5 km. W jubileuszowej edycji wystartowało blisko 350 zawodników z całej Polski, a także z zagranicy, w tym kilkudziesięciu mundurowych z oddziałów straży granicznej.

fot. Barbara Nowosad-Wawryniuk

W kategorii OPEN mężczyzn najlepszym okazał się pochodzący ze Świdnika Artur Jędrych, który morderczy wyścig wygrał po raz czwarty. Dystans pokonał w czasie 1 godz. 35 min 27 sek. – Na te tereny zawsze wracam z przyjemnością i jestem gotów przemierzać je nadal – mówi zwycięzca  i dodaje – Są dzikie i nieokiełznane, a do tego ogromnie wymagające. II miejsce wśród mężczyzn przypadło Pawłowi Szkaradkowi z Nowego Sącza, a trzecie Krystianowi Łatce z Pokrówki. Z pań najszybciej linię mety przekroczyła świerżanka – Ewa Furmanik, która wygrała bieg po raz czwarty. Jej czas to 1 godz. 49 min 22 sek. Drugą kobietą na podium była Kinga Cieślak z Lublina, a trzecią Monika Gołębiowska. Zostali również nagrodzeni najstarsi zawodnicy biegu: Małgorzata Nycz i Jan Tokarski.

W oddzielnej kategorii, ale na tej samej trasie, rywalizowali mundurowi w II Mistrzostwach Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami. Spośród mężczyzn na podium stanęli: Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego OSG, Paweł Gregorczuk z Nadbużańskiego OSG, Andrzej Luśnia z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Najlepsze wyniki wśród kobiet uzyskały: Aleksandra Jakubczak z Nadbużańskiego OSG, Aleksandra Sakowicz ze Śląskiego OSG i Wioleta Miszczak z Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Źródło: www.supertydzien.pl