Ponad 800 tabletek i ampułek z lekami oraz 180 kremów i balsamów ujawnili funkcjonariusze KAS z Dorohuska. Wśród zatrzymanych medykamentów znalazły się leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz specyfiki zawierające wyciągi z gatunków chronionych.

5 września 2020 r. podczas kontroli autokaru przekraczającego granicę w Dorohusku w bagażu jednej z podróżnych funkcjonariusze ujawnili ponad 800 tabletek oraz ampułek z lekami. Wśród zatrzymanych farmaceutyków znalazły się m.in. leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i antybiotyki. Właścicielka bagażu nie przyznała się do własności ujawnionych medykamentów tłumacząc, że to przesyłka dla znajomych jej rodziców.

Z kolei dwa dni wcześniej, również podczas kontroli autokaru na przejściu drogowym w Dorohusku, funkcjonariusze ujawnili 180 różnego rodzaju kremów oraz 6 litrowych butelek alkoholu. Kierowca pojazdu przyznał się do próby przemytu alkoholu. Zeznał jednocześnie, że kremy nie są jego własnością i miał je tylko dostarczyć do Warszawy. Niektóre z ujawnionych specyfików zawierały wyciąg z pijawki lekarskiej, która jest jednym z gatunków objętych międzynarodową ochroną zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

W obydwu sprawach wszczęte zostały sprawy karne skarbowe.

Źródło: www.lubelskie.kas.gov.pl