Już w najbliższą niedzielę 13 września, rolnicy z powiatu chełmskiego spotkają się w Białopolu, by świętować zakończenie żniw. Dożynki powiatowe rozpoczną się o godzinie 11.30 od mszy świętej na placu dożynkowym. Gości powitają gospodarze imprezy – Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk i Wójt Gminy Białopole Henryk Maruszewski.

Podczas uroczystości zgodnie z tradycją podziękujemy rolnikom za trud włożony w całoroczną pracę. Przygotowaliśmy także ciekawy program artystyczny, z występami zespołów muzycznych, konkursy i wystawy twórców ludowych – mówi Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk.

Na scenie w Białopolu wystąpią: zespół taneczny „Tęcza” z Białopola, Dziecięcy Zespół Ludowy Kłosy z Siedliszcza, oraz zespoły śpiewacze: „Rakołupianki” z Rakołup, „Ale Babki” z Dorohuska, „Pawłowianki” z Pawłowa, „Jarzębina” z Czułczyc, „Mada Bis” z Wojsławic, kapela „Sami Swoi” z Rejowca. Nie zabraknie również gości z zagranicy na scenie zobaczymy zespół z Huszczy (Ukraina). Tegoroczną gwiazdą dożynek będzie zespół Bayer Full. Na scenie wystąpi także Kabaret Szara Eminencja. Dożynki zakończą się zabawą taneczną z zespołem MaxDance. Nie zabraknie konkursów, w których wezmą udział reprezentacje gmin – na tradycyjny chleb wiejski, najładniejszy wieniec dożynkowy, prezentację owocowo – warzywną, oraz najlepszą nalewkę i ciasto.

Zaszczytną funkcję starostów, którzy na powiatowych dożynkach będą reprezentować grono rolników powiatu chełmskiego, pełnić będą reprezentanci gmin Sawin i Białopole. Starościną dożynek będzie Pani Elżbieta Krzeszczyk z Aleksandrówki, a starostą Pan Wojciech Solakz Kicina. Zgodnie ze zwyczajem, oficjalnie o pełnienie funkcji starostów poprosił kandydatów starosta chełmski.

Pani Elżbieta Krzeszczyk wraz z mężem Sławomirem prowadzi gospodarstwo rolne w gminie Sawin od 1992 r. Jego powierzchnia wynosi  80 ha, w tym 44 ha to własność państwa Krzeszczyków. Zajmują się również hodowlą 20 krów mlecznych. Rodzina Krzeszczyków prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „U farmera”. Na potrzeby agroturystyki  dom został zmodernizowany. „U farmera” goszczą osoby z Polski i z zagranicy, w tym z Francji, Hiszpanii i USA, którzy cenią gościnność gospodarzy i oferowane atrakcje. Pani Elżbieta prywatnie jest matką trójki dzieci, dwóch synów w wieku 20 i 16 lat oraz dziesięcioletniej córki.  Z zawodu jest cukiernikiem, a jej ulubionym hobby są wypieki ciast, szczególnie specjalizuje się w tortach.

Pan Wojciech Solak z  Kicina w gminie Białopole wraz z żoną Joanną prowadzi gospodarstwo o powierzchni 63 ha użytków rolnych. Podstawowa produkcja towarowa to produkcja  mleka. Utrzymuje 115 sztuk bydła, w tym 65 krów mlecznych o średniej wydajności 7000 l. Pan Wojciech wprowadził nowe technologie z zastosowaniem profesjonalnych stanowisk uwięziowych, hydrauliczny zgarniacz obornika, zlewnię mleka z zamkniętym zbiornikiem chłodzącym mleko. Gospodarstwo spełnia wymogi wzajemnej zgodności. Pan Solak zainwestował w nowy park maszynowy. Gospodarz współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Źródło: http://www.powiat.chelm.pl/podglad_newa_n_1244.html