W niedzielę 28 sierpnia w naszej gminie odbyły się uroczystości dożynkowe. Jest to najpiękniejsze i najważniejsze w roku święto polskich rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.
Zgodnie z tradycją dożynki rozpoczęły się przejazdem korowodu ulicami Dorohuska. Jak co roku wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, wykonawcy wieńców, członkowie zespołów śpiewaczych, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z terenu naszej gminy.

W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji rolników, podczas której odbyło się poświęcenie wieńców. Następnie uczestników dożynek przywitał Wójt Gminy – Wojciech Sawa, który podziękował wszystkim rolnikom za ciężką pracę podczas tegorocznych żniw.

W części artystycznej wystąpił m.in. znany kabaret „Czesuaf” z Poznania oraz zespół „Top One” z nieśmiertelnym przebojem „Biały Miś”. Następnie po pokazie sztucznych ogni do późnych godzin nocnych zgromadzoną publiczność zabawiał zespół „Konkret” z Rejowca.

Przy okazji dożynek przeprowadzono kilka konkursów oraz rozegrano zawody wędkarskie i turniej szachowy. Wyniki z poszczególnych konkurencji prezentujemy poniżej.
„Dożynkowy Turniej Szachowy” o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy
Juniorzy (do 18 lat):
- Krzysztof Iwańczuk (Chełm)
- Marek Błaszczuk (Turka)
- Marcin Matczuk (Dorohusk)
Seniorzy (powyżej 18 lat):
- Jan Gryniuk (Dorohusk)
- Aleksander Czerepko (Dorohusk)
- Adrian Ołyniuk (Kamień)
Dziewczęta i kobiety (bez ograniczeń wiekowych):
- Maria Gajur (Wólka Okopska)
„Dożynkowe Zawody Wędkarskie” o Puchar Wójta Gminy
- Roman Zagoła (Dorohusk)
- Tomasz Kołtuniuk (Dorohusk)
- Kamil Sieniawski (Ostrów)
Konkurs „Najładniejszy wieniec dożynkowy”
- Koło Gospodyń Wiejskich z Michałówki
- Koło Gospodyń Wiejskich z Turki
- Zespół śpiewaczy „Teosinki” z Teosina
Wieniec KGW z Michałówki, który zajął pierwsze miejsce reprezentował będzie gminę Dorohusk 11 września w Wierzbicy, w powiatowym konkursie na „Najbardziej tradycyjny wieniec dożynkowy”.
Konkurs „Najlepszy tradycyjny chleb wiejski”
- Irena Iwańczuk (Michałówka)
- Agnieszka Kulińska (Mościska)
- Danuta Kolman (Zalasocze)
Chleb wypieczony przez Irenę Iwańczuk został zgłoszony do konkursu powiatowego.
Konkurs „Najsmaczniejsza nalewka domowa”
- Jadwiga Lejman za „śliwowicę” (Turka)
- Wanda Iwko za „nalewkę z jagody goi” (Dorohusk)
- Mariola Tolisz za „nalewkę z czeremchy kanadyjskiej” (Okopy)
Konkurs „Najlepsza tradycyjna potrawa z kaszy”
- Bogusława Dadas za „zawijaniec gryczany” (Husynne)
- Justyna Łacińska za „kwiat drożdżowo-gryczany” (Wólka Okopska)
- Barbara Popek za „kaszę jaglaną z warzywami” (Michałówka)
Konkurs „Najładniejszy Ogródek Wiejski”
Ogródek tradycyjny:
- Patryk Prączko (Wólka Okopska)
- Halina Iwko (Dorohusk)
- Felicja Matczuk (Teosin)
Ogródek nowoczesny:
- Anna Dziaduszńska (Olenówka)
- Krystyna Kawalec (Dorohusk)
- Małgorzata Jóźwik (Okopy Kolonia)
Imprezie towarzyszyły wystawy płodów rolnych, liczne stoiska informacyjne i punkty gastronomiczne, zjeżdżalnie oraz dmuchańce dla najmłodszych, kiermasze twórców ludowych, rękodzieła i rzemiosła artystycznego, a także zapierające dech loty paralotnią. Ponadto w tym dniu Przychodnia Specjalistyczna „Centrum” z Chełma zorganizowała badania profilaktyczne i diagnostyczne. Imprezą towarzyszącą była również III edycja „Nadbużańskiego Biegu Pod Prąd” o którym szerzej napiszemy już wkrótce.
Źródło: www.facebook.com/gokit.dorohusk








