W sobotę, 13 maja 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dorohusku odbył się XII Powiatowy Festiwal Piosenki Strażackiej.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Dorohusk, a także reprezentanci OSP z terenu gminy Dorohusk.

W festiwalu udział wzięło 44 wykonawców – solistów i zespołów. Ocenie podlegał dobór repertuaru, umiejętności wokalne oraz ogólny wyraz artystyczny.

Tegoroczne zmagania artystów oceniała komisja konkursowa w składzie: Lidia Stachniuk – Dyrektor Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Chełmie, nauczyciel klasy fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej w Chełmie, wieloletni nauczyciel rytmiki w chełmskich przedszkolach, akompaniator, Elżbieta Berdak – Nauczyciel muzyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku, absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie pianina i gitary oraz Władysława Skoczylas – Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Dorohusku, emerytowany nauczyciel muzyki.

Podczas festiwalu odbyła się krótka prelekcja na temat przestrzegania przepisów PPOŻ, którą poprowadził st. kpt. Maciej Piszczak – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Prelekcja odbyła się w ramach realizowanego przez gminę Dorohusk projektu „NIE DLA PRZESTĘPCZOŚCI! Świadomość – przeciwdziałanie – bezpieczeństwo” sfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Poniżej prezentujemy listę laureatów:

Soliści – dzieci do 12 lat:

 1. ex aequo: Andżelika Filipczuk (GOK w Pawłowie), Zofia Mazurek (Studio Wokalne „Uwolnij głos”), Lena Kogut (ZSP w Dorohusku)
 2. Jan Głowacki (Gmina Leśniowice)
 3. Milena Masełko (ZSP w Dorohusku)

Wyróżnienia: Aleksandra Czebiera (ZSP w Dorohusku), Wiktoria Nafalska (ZSP w Dorohusku)

Soliści – młodzież od 13 do 18 lat:

 1. Marika Zosiuk (SP w Stawie)
 2. Julia Krzeszczyk (GOK w Sawinie)

Wyróżnienia: Julia Kossak (Studio Wokalne „Uwolnij głos”), Maja Kuryło (Studio Wokalne „Uwolnij głos”)

Zespoły dziecięce – do 12 lat:

 1. Szkoła Podstawowa w Lisznie
 2. „Promyki” (SOK w Leśniowicach)
 3. „Łyszcz” (GOK w Pawłowie)

Wyróżnienia: „Śpiewające Stokrotki” (GCKiC w Dubience), „Stokrotki” (ZSP w Dorohusku), „Przedszkolaki” (ZSP w Dorohusku)

Zespoły młodzieżowe- od 13 do 18 lat:

 1. „Zapaleńcy” (OSP Wojsławice)
 2. Zespół (SP w Stawie)
 3. MDP w Świerżach

Soliści – dorośli powyżej 18 lat:

 1. Halina Romanowska (GCK w Żmudzi)
 2. Agnieszka Bandosz (GOK w Pawłowie)

Zespoły śpiewacze – dorośli bez akompaniamentu:

 1. „Rosa” (UG Kamień)
 2. „Seniorki” (GOK w Pawłowie)
 3. „Zza Rzeki” (GCKiC w Dubience)

Wyróżnienia: „Teosinki” (GOKiT w Dorohusku), „Sąsiedzi” (GOKiT w Dorohusku), „Jarzębinki” (GCK w Żmudzi)

Zespoły śpiewacze – dorośli z akompaniamentem:

 1. ex aequo: – „I To i Owo” (CBiK Gminy Chełm), „Ale Babki z Kapelą Męską” (GOKiT w Dorohusku), „Czerwona Jarzębina” (GCKSiT w Wojsławicach)
 2. ex aequo: „Młodzież po 40-stce” (GCKiC w Dubience), „Flowers” (GOK w Białopolu), „Miraż” (Studio Interia X – Dubienka)
 3. ex aequo: „Echo” (GOK w Pawłowie), „Koral” (UG Kamień), „Swojska Nuta” (MOK Dworek – Rejowiec Fabr.)

Wyróżnienie: „Dębinki” (GCKiC w Dubience), Kobieca Drużyna z OSP ze Świerże

Nagroda specjalna Komendanta Gminnego OSP: „Przedszkolaki” (ZSP w Dorohusku).

Wystąpili także: Zuzanna Soborska (ZSP w Dorohusku), Antonina Kulawczuk (Studio Wokalne „Uwolnij głos”), Paulina Jasińska (Studio Wokalne „Uwolnij głos”), Wiktoria Wójtowicz (SP w Stawie), „Świetliki” (SP w Święcicy).

Sponsorami festiwalu byli Gmina Dorohusk oraz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku. Poczęstunek dla uczestników festiwalu przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Okopy „Nadbużańskie Okopianki”, słodki poczęstunek w postaci waty cukrowej przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Okopach-Kolonii. Pokazy sprzętu strażackiego zorganizowało OSP Okopy.

Źródło: www.gokitdorohusk.pl